אודות מרכז הספורט ימקא בירושלים

״מקום זה –
השלום שורר בו,
יריבות מדינית ודתית תישכח,
אחדות בין עמים תטופח ותפותח״
(לורד אלנבי, מתוך דבריו בטקס הפתיחה של ימקא ירושלים, אפריל 1933)

למעלה משמונה עשורים חלפו מיום הקמתו של מרכז הספורט ימקא ירושלים, ונראה כי דבריו של לורד אלנבי עודם מהדהדים בין כותלי המבנה המרשים.

הארגון (או בשמו הרשמי Jerusalem International YMCA), אשר פועל מיום הקמתו לקידום הסולידריות, האחווה והזיקה בין בני האדם באשר הם, פותח את שעריו לתושבי ירושלים והסביבה ומהווה קרקע פורייה לשלל פעילויות חינוכיות, תרבותיות וספורטיביות.

שורשיו של הארגון נטועים בלונדון של אמצע המאה ה-19. מספר כמרים אוונגליסטים (בהובלתו של סר ג׳ורג׳ וויליאמס) הבחינו כי הקהילה שבה הם חיים זקוקה לתמיכה ולפיתוח ברבדים שונים – והחליטו לייסד את מה שהפך ברבות הימים לסניף הראשון של ארגון ימקא העולמי. עם השנים צמח הארגון והתרחב, וכיום הוא פועל בעשרות מדינות בעולם ומונה למעלה מ-3,000 סניפים – וביניהם כמובן הסניף הירושלמי.

מתחם הספורט של ימקא ירושלים (המכיל בתוכו חדרי כושר מפוארים ומשוכללים, בריכת שחייה, אולם כדורסל וסטודיו המשמש למגוון רחב של חוגי ספורט) הוא רק אחד ממוקדי המשיכה הנמצאים במבנה המפורסם. המבנה עצמו מרהיב ביופיו, ואף הוכרז כמבנה לשימור והוכתר כאחד הבניינים היפים בעיר. במקום יש גם אולם קונצרטים (האודיטוריום ע"ש מרי נתנאל), אולם הרצאות, חדר ישיבות ועוד.

מלון שלוש הקשתות המפורסם, המשרת תיירים ומבקרים מרחבי העולם – ביניהם דמויות מפתח בתחומי הפוליטיקה והדיפלומטיה, התקשורת, המוזיקה, התרבות והאמנות – הפך עם השנים לסימן היכר בולט של המקום, ושמו הולך לפניו בישראל ומחוצה לה.

גן הילדים, הפועל במקום וזוכה להוקרה ולהערכה רבה, מכונה "גן השלום". הגן, אשר נחנך בשנת 1933, היה הגן הדו-לשוני הראשון בארץ – ואף היה מועמד בשעתו לפרס נובל לשלום. הגן הוא נדבך חשוב במסגרות החינוך של ימקא, אשר ממשיכות את פעילותן גם במסגרות א-פורמליות בקרב ילדים ונוער ובקרב תושבים וקהילות ברחבי העיר כולה.

הודות לעשייה האין-סופית למימוש החזון ולהנחלת ערכי הארגון ולשאיפה העזה לכונן דו-קיום אמיתי בין בני כל הדתות – כל פעילות, כל חוג וכל אירוע הנערכים בימקא ירושלים תורמים, בדרכם הייחודית ובכל יום מחדש, לקידום השינוי המיוחל.